čtvrtek 28. května 2015

hledání vivian maier/finding vivian maier

Nikdo nechtěl věřit, že se narodila v New Yorku, její francouzský přízvuk ji doprovázel po celý život. Byla tajemstvím odhaleným až po její smrti. Řeč je o dokumentárním filmu z americké produkce Hledání Vivian Maier, který vznikl v roce 2013 a v roce 2015 byl nominován na Oskara v kategorii Nejlepší celovečerní dokumentární film.

John Maloof při hledání vhodných obrázků do své studentské práce, narazil na jednu z krabic s negativy vydraženými na burze. Do jeho práce se mu sice nehodily, ale protože ho zaujaly, rozhodl se je sdílet s ostatními. A s tím přišla i otázka, kdo že to vlastně stál za objektivem. Koho hledáme?

Krabice patřila Vivian Maier. John Maloof se spolu s dokumentaristou Charliem Siskelem rozhodli sesbírat veškerou pozůstalost a kontaktovat osoby, které by o této, za života neznámé ženy, mohli něco povědět, přiblížit nám její život. Postupně se nám tak před očima objevuje příběh ženy, která milovala focení natolik, že si kvůli němu cíleně vybrala i své „oficiální“ povolání. Stala se chůvou dětí, aby mohla chodit ven a chytat všechny tváře Ameriky do fotoaparátu. Její snímky vypovídají o touze dostat se pod povrch, své objekty měla často velmi blízko, nebála se fotografovat ani ve vypjatých a morálně sporných situacích jakou byla například nehoda syna její kamarádky. Snad proto se její snímky stávají přesnou výpovědí obrazu doby, vlastně zachycují všechny situace přesně takové jaké jsou. 

Byla umělkyní, o tom není pochyb, ale kým ještě byla Vivian Maier? Podle výpovědí dnes již dospělých dětí, o které se starala, měla jejich chůva i temnou stránku. Často se chovala podivínsky, později se stala chladnou, odtažitou a přísnou. S fotoaparátem tvořila nerozlučnou dvojku, přesto svou bohatou práci nikdy neposlala dál než do krabice ve svém pokoji. Za svůj život údajně nashromáždila přes 100 000 fotografií.
Ať dopadne spor o dědictví, který stojí v pozadí, jakkoli, tvůrcům se podařilo představit světu ženu, která možná neměla mnoho přátel, avšak ve své skromnosti tvořila jako divá a dnes nám nabízí autentický pohled na Ameriku druhé poloviny 20. století. Hledání Vivian Maier je objevování ženy, která může být inspirací, protože dělala to co milovala a úspěch jejích fotografií dokazuje, že to dělala dobře. Chcete-li strávit chvíli Hledáním Vivian Maier, bude to chvíle příjemná, snad i tajemná. Seznamte se s Vivian Maier!

Žádné komentáře:

Okomentovat