pondělí 24. srpna 2015

Jan Lukas Lidé/People 1930-1995

V pražské galerii Artinbox byla zahájena výstava ke stému výročí narození významného českého fotografa Jana Lukase s podtitulem Lidé/People 1930-1995. Potrvá do 6. října. Její kurátorkou je Nadia Rovderová.
Černobílé snímky zachycují plejádu osobností v dřívějším Československu, rovněž osobnosti zahraniční, neboť Lukas procestoval svět, ale také reportážní momentky z Moskvy nebo z ulic New Yorku, kam se svou rodinou emigroval. Lukasovy fotografie jsou též svědectvím lidské tragédie; - snímek mladičké židovské dívky Vendulky před transportem tehdy obletěl svět.
Výstava je šancí podívat se zpátky na část naší historie, neboť Jan Lukas vyšel s fotoaparátem do ulic i v den pohřbu Edvarda Beneše. V galerii Artinbox tak můžeme porovnat náboj dvou naprosto odlišných snímků, přestože byly pořízeny na jednom místě. Zvlněná Letenská pláň s rozloučivšími se oproti syrové holé krajině pár týdnů po pohřbu.
Jan Lukas měl výrazný talent zachytit naprosto běžné situace, zastavit na chvíli čas a podat svědectví o nás, o lidech. Jeho snímky nám dovolí na chvíli vstoupit dovnitř obrazu a stát se jeho účastníky. Je veliká škoda, že se údajně na 200 tisíc negativů ztratilo či bylo zničeno. Dochované dílo Jana Lukase dnes tvoří 25 alb.
Jan Lukas se narodil 10. srpna 1915 a svůj první fotoaparát získal ve dvanácti letech, o tři roky později se umístil na šestém místě světové fotografické soutěže vyhlášené firmou Kodak a v sedmnácti letech se stal členem Pražského klubu fotografů amatérů Nekázanka. Jak sám říkal: „Já jsem byl hrozně šťastný, že mě mezi sebe přijali. Udělali kvůli mně výjimku, protože já ještě nebyl plnoletý. Tenhle klub, to byla prostě nejlepší škola.“ Ve Vídni studoval grafickou školu, hodně cestoval, fotil, publikoval. Se svou rodinu v roce 1965 utekl přes Jugoslávii a Itálii do New Yorku. Během jedenácti měsíčního pobytu v italském uprchlickém táboře také vznikl soubor Italský deník. Ve svobodném světě dál fotografoval, hlavně v National Review. Dál se zabýval cykly Ostrované, Pompeje/Mannhattan a dalšími. Získal čestné členství Asociace fotografů v České republice. Jan Lukas zemřel v New Yorku ve svých 91 letech. 
Žádné komentáře:

Okomentovat